دانلود|سوء مصرف مواد و بررسی سطوح پیشگیری از آن|

پایان نامه سوء مصرف مواد,سوء مصرف مواد در نوجوانان,نظریه های سوء مصرف مواد مخدر,آثار سوء مصرف سیگار و مواد مخدر,سبب شناسی اعتیاد و سوء مصرف مواد,علل و عوارض سوء مصرف مواد مخدر,پیشگیری از سوء مصرف مواد در نوجوانان,راههای پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدرسوء مصرف مواد و بررسی سطوح پیشگیری از آن|42084576|afw50528958|
با سلام و درود خدمت خدمت شما پژوهشگر عزیز در این مطلب از سایت فایل با عنوان سوء مصرف مواد و بررسی سطوح پیشگیری از آن هم اکنون آماده دریافت می باشد برای مشاهده جزئیات فایل به ادامه مطلب مراجعه نمایید .

هدف از این پایان نامه می باشد.


مشخصات فایل
تعداد صفحات60حجم190/0 کیلوبایت فرمت فایل اصلیdocx
توضیحات کامل
هدف از این پایان نامه می باشد.

موفقیت الگوی پیشگیری از بیماری های عفونی بسیاری از دانشمندان علوم رفتاری و اجتماعی را بر آن داشت که امکان استفاده از الگوی بالا در معضلات اجتماعی – روانی را بررسی کنند. هر چند که پیچیدگی موضوع در اینگونه معضلات بیشتر است. یکی از معضلات اجتماعی – روانی موجود، مربوط به مواد مخدر است. بر اساس این الگو تنها برخورد با عامل بیماری زا (توليد و توزيع مواد مخدر) کافی نیست و لازم است که میزبان (افراد در معرض اعتياد) نیز واکسینه شده و شرایط محیطی (اقتصادی، سياسی، فرهنگی و اجتماعی) نیز به گونه ای تغییر یافته تا امکان بروز اعتیاد منتفی گردد. هر چند که برنامه ریزی برای هدف های سه گانه، عامل بیماری زا، میزبان و محیط در اعتیاد بسیار پیچیده تر از الگوی پزشکی است. در الگوی اجتماعی – روانی کنترل اعتیاد عوامل گسترده ای شامل وضعیت قوانین مربوط به اعتیاد، منابع تولید مواد، میزبان دسترسی، هزینه مواد، میزبان پذیرش مصرف مواد در جامعه، عادات سنتی و بومی، عوامل اقتصادی و فرهنگی و موارد دیگری نقش دارند و از طرفی میزبان با فرد بیمار به صورت فعالانه اقدام به دریافت مواد می نماید (قنواتی، 1392).


سطــوح پيـشگيـری
الف) پيـشگيــری اوليـــه
آن دسته از سیاست ها و برنامه هایی که در راستای جلوگیری از وقوع بروز مشکلات طراحی می شوند را پیشگیری اولیه می نامند. از نمونه های موفق پیشگیری اولیه، استفاده از واکسیناسیون بر علیه بیماری آبله و فلج اطفال را می توان نام برد. برای موفقیت در پیشگیری اولیه باید ساز و کارهای ایجاد کننده بیماری و عوامل خطر ساز را شناخت و با روش های مؤثر نسبت به کنترل آنها اقدام نمود. البته در پیشگیری اولیه اگر امکان شناخت علمی عوامل ایجاد کننده اعتیاد وجود نداشته باشد، ولی می توان با شناخت برخی از عوامل مهم حرکت را شروع کرد. برای انجام پیشگیری اولیه باید با استفاده از روش های سه گانه حذف بیماری زا (مواد مخدر) کنترل شرایط محیطی (شرايط سياسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی) و تقویت مقاومت در میزبان (فرد معتاد) اقدام نمود که انتخاب شیوه های مناسب بستگی کامل به واقعیت های موجود جامعه دارد. آموزش و اطلاع رسانی به جامعه یکی از مهمترین اقدام های به منظور تغییر اعتقاد و نگرش مردم نسبت به مواد مخدر است (افشار، 1393).

.

.

.


فهرست مطالب

سوءمصرف مواد 1
تاريخچه سوءمصرف مواد در جهان و ايران 3
نشانه‌هاي سوءمصرف مواد 6
عوارض سوءمصرف مواد 6
DSM- IV 10
ICD-10 10
الکل 10
الکل 10
آمفتامین ها 10
محرک های دیگر، از جمله کافئین 10
کافیئین 10
مسکن یا خواب آورها 10
حشیش 10
کانابینوئید ها 10
کوکائین 10
کوکایین 10
توهم زاها 10
توهم زاها 10
مواد استنشاقی 10
حلال های فرار 10
نیکوتین 10
توتون 10
مواد افیونی 10
مواد افیونی 10
فن سیکلید ین 10
مصرف چند ماده 10
رخوت زاها، خواب آورها، اضطراب زداها 10
چند ماده 10
1- الكل: 12
2- باربيتورات ها و خواب آورها: 13
3- مواد استنشاقي: 14
4- مواد افيوني: 14
ج) توهم زاها 16
پيـشگيـری از اعتيـاد 16
سطــوح پيـشگيـری 17
بیماری سوءمصرف مواد در ايــران 19
دیدگاه های گرایش به بیماری سوءمصرف مواد 21
عوامل زيستي درگیر در سبب شناسي اعتياد و سوء مصرف مواد
نظريات و تحقيقات مربوط به عوامل اجتماعي و فرهنگي
ديدگاه هاي روان تحليل گري
ديدگاه رفتاري درمورد اعتياد و سوء مصرف مواد
ديدگاه و نظريات شناختي و شناختي ـ اجتماعي

بازنگری پژوهش ها
منابع"